Znamy mistrzów sezonu 2020

Znamy mistrzów sezonu 2020. Za nami kolejny, szesnasty już sezon Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Jak w przypadku większości dyscyplin, był to rok dość nietypowy. Mistrzów Śląska wyłoniono po trzech rundach, na których zawsze obserwowaliśmy zaciętą walkę praktycznie do ostatnich metrów. Zatem kto zgarnął tytuły?

Bez wątpienia klasyfikacja generalna to wielki triumf Michała Rokity, który w trakcie sezonu trzykrotnie zmieniał pilota. Młody Krakowianin najpierw w Głubczycach pojechał z Michałem Kłosem, później triumfował w Rzeszowie z DYEMBĄ, wygrywając także w okolicach Mikołowa i Żor z Patrykiem Kielarem.

Walka młodych i bardzo ambitnych załóg

Warto zaznaczyć, iż tegoroczne zmagania o tytuł to walka młodych i bardzo ambitnych załóg. Po piętach Rokity deptali Rafał Piotrowski z Adrianem Mroszczykiem. Dla kierowcy był to pierwszy pełny sezon w rajdach okręgowych, który rozpoczął od zwycięstwa w Głubczycach, następnie zajmował dwukrotnie czwarte pozycje. Suma punktów pozwoliła mu cieszyć się z tytułu Wicemistrza Śląska. Podium uzupełnili Dariusz Badura z Januszem Wołkiem, również debiutanci w okręgówkach, zajmując drugie miejsce w Głubczycach i drugie w Rzeszowiaku. Podobnie wygląda także sprawa tytułów mistrzowskich w klasie RO 1: 1. Rokita, 2. Piotrowski/Mroszczyk, 3. Badura i Wołek.

W klasie OPEN 1 pierwsze miejsce zajęli Aleksander Terlecki i Bartosz Załużny. Z powodu małej liczby załóg sklasyfikowanych nie przyznano tytułów mistrzowskich. Inaczej było w klasie OPEN 2, gdzie mistrzami zostali Tomasz Pławecki z Pawłem Kaimem, wicemistrzami Adrian Jurasz z Tomaszem Tkaczem, a tytuł drugich wicemistrzów wywalczyli Mariusz Grudka i Marcin Gut.

Podobnie było w klasie RO 2, w której przyznano tytuł mistrzowski i wicemistrzowski. Najlepsi okazali się Adam Rachfał ze Sławomirem Leją, którzy pokonali z dość sporą przewagą Marcina Kanika. Trzecie miejsce zajęli Bartłomiej Senkowski z Radosławem Talagą. W Pucharze Peugeot/Citroen pierwsze miejsce dla duetu Konrad Dukat i Mieczysław Kalczyński, drugie dla Piotra Kamińskiego i Marcela Klaji.

Warto również wspomnieć, że Automobilklub Stomil Dębica wygrał w klasyfikacji klubowej. Drugie miejsce padło łupem Automobilklubu Ziemi Tyskiej, a trzecie – Automobilklubu Galicyjskiego.

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska 2020 dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.