6 rund w projekcie kalendarza mistrzostw Śląska 2019
Okręgowa Komisja Sportu Samochodowego PZM Katowice przedstawiła projekt kalendarza RSMŚl 2019. Podobnie jak w sezonie 2018, także i w tym roku walka o tytuł rajdowego mistrza Śląska ma się rozegrać podczas sześciu rund.
Sezon ma się rozpocząć blisko miesiąc później niż w ubiegłym roku, bo w połowie maja. Na inaugurację tegorocznych mistrzostw zaplanowano nową imprezę w kalendarzu – Rajd Ziemi Głubczyckiej (17-18 maja). Zawody rozgrywane na południu województwa opolskiego zorganizuje Automaster Klub. Termin na początku czerwca już tradycyjnie zarezerwowany jest dla Rajdu Ziemi Bocheńskiej (7-8 czerwca). W tym roku impreza imienia Janusza Kuliga odbędzie się już po raz siódmy. Dużą zmianą w kalendarzu jest nowy termin Rajdu Mikołowsko-Żorskiego. Zawody organizowane przez Automobilklub Ziemi Tyskiej ponownie będą towarzyszyć rundzie mistrzostw Polski podczas Rajdu Śląska, ale nie odbędą się pod koniec czerwca, lecz 6-7 września. Wrześniowy termin zachował także Rajd Wisły. 65. edycja tej imprezy została zaplanowana na weekend 27-28 września. Przedostatnią rundą RSMŚl 2019 ma być Rajd Grodzki, który w 2018 roku debiutował w kalendarzu śląskich mistrzostw i spotkał się z uznaniem zawodników, m.in. dzięki wymagającym, ciekawie skonfigurowanym oesom przygotowanym przez Automobilklub Biecki. Finał sezonu – tradycyjnie w Cieszynie. W drugiej połowie listopada na drogach Śląska Cieszyńskiego rajdowe załogi będą rywalizować podczas 45. Cieszyńskiej Barbórki (22-23 listopada).
Jacek Spentany, OKSS PZM Katowice:
– W pierwotnym projekcie kalendarza tegorocznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska planowaliśmy 4 rundy, tymczasem dzisiaj w kalendarzu jest 6 rajdów i mam nadzieje, że tak jak rok temu, wszystkie rundy zostaną przeprowadzone z sukcesem. Wiemy, że nie będzie to łatwe zadanie, szczególnie że w obecnej sytuacji rynkowej i po wielu zmianach we władzach lokalnych, organizatorzy mają trudniejszą sytuację niż rok temu. Dlatego już teraz składam wyrazy uznania dla gmin, które chcą współpracować i wyrażają zgody na przeprowadzenie rajdów oraz dla firm, które zdecydowały się wspierać ich organizację. Duże wsparcie kolejny raz mamy także z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, z którym wkrótce mamy podpisać umowę na sezon 2019. Życzę wszystkim organizatorom dużo samozaparcia i determinacji, wsparcia finansowego zapewniającego przeprowadzenie rajdów oraz satysfakcji z organizacji i przebiegu zawodów.
Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska nie są jedynym cyklem zawodów sportowych, nad którym pracuje się w katowickim okręgu PZM. Zainaugurowany w ubiegłym sezonie cykl Pucharu Śląska Super KJS ma być kontynuowany i zmodyfikowany.
Jacek Spentany, OKSS PZM Katowice:
– Pracujemy jeszcze w okręgu nad projektem skierowanym do kierowców bez licencji. Chcemy poprawić formułę zeszłorocznego cyklu w oparciu o Super KJS i nawiązać do poprzednich lat, kiedy imprezy dla kierowców bez licencji cieszyły się dużym zainteresowaniem oraz miały odpowiednią oprawę. Z inicjatywy klubów zebrała się grupa robocza, która kończy projekt regulaminu i mam nadzieje, że wkrótce będziemy mogli przekazać więcej szczegółów.
23 lutego o godzinie 17:30 odbędzie się spotkanie z zawodnikami zainteresowanymi startami w RSMŚl, na które organizatorzy serdecznie zapraszają do siedziby PZM w Katowicach. Po nim okręgową komisję czeka praca i zatwierdzenie obu projektów wraz z regulaminami.
Projekt kalendarza RSMŚl 2019:
• 17-18 maja: 1. Rajd Ziemi Głubczyckiej (Głubczyce)
• 7-8 czerwca: 7. Rajd Ziemi Bocheńskiej (Bochnia)
• 6-7 września: Rajd Mikołowsko-Żorski 2019 (Chorzów)
• 27-28 września: 65. Rajd Wisły (Wisła)
• 12-13 października: 5. Rajd Grodzki (Gorlice)
• 22-23 listopada: 45. Rajd Cieszyńska Barbórka (Cieszyn)
Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska – informacje:
RSMŚl to cykl rajdów okręgowych, organizowanych przez automobilkluby zrzeszone w Polskim Związku Motorowym (ZO Katowice). Rundy zaliczane do RSMŚl to jednodniowe rajdy, o łącznej długości odcinków specjalnych od 25 do 50 km. Mogą brać w nich udział kierowcy posiadający licencję RN (licencja rajdowa I stopnia), oraz piloci posiadający licencję R, RN, lub R-codriver. Kierowcy z licencją R (licencja rajdowa II stopnia) mogą startować tylko w klasie Gość. Do zawodów dopuszczone są samochody posiadające aktualną lub wygasłą licencję FIA/PZM oraz samochody klasy Open. Wszystkie pojazdy i zawodnicy muszą posiadać wyposażenie bezpieczeństwa zgodne z regulaminem mistrzostw.